Trumpos dienos, mažai saulės, minusinė temperatūra ir kaprizingas oras su lietumi ir sniegu – toks yra Lietuvos žiemos vaizdas. Tokios sąlygos turi įtakos žmogaus organizmui ir skatina infekcijų vystymąsi. Tad ką galime padaryti, kad nuo jų apsisaugotume? Kaip turėtume rūpintis savo sveikata žiemą?
Kaip rūpintis savo sveikata žiemą? Sveikatos patarimai
Žiemą rūpintis sveikata yra iššūkis. Taip yra todėl, kad organizmą silpninantys veiksniai ateina iš visur. Kalbame ne tik apie nepalankias oro sąlygas, bet ir apie patogeninius mikrobus, kurie žiemą dauginasi ir plinta itin sparčiai.
Atsakymas į šiuos nepatogumus bus subalansuota mityba, kurioje gausu daržovių, liesos mėsos, pieno produktų ir neskaldytų grūdų. Tai vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltiniai, kurių žiemos laikotarpiu organizmui labiausiai reikia. Taip yra todėl, kad jie palaiko žmogaus imuninę sistemą.
Nepaisant regimybės, fizinis aktyvumas gryname ore taip pat yra geras imuniteto šaltinis. Pakanka pusvalandžio pasivaikščiojimo, kad organizmas prisipildytų deguonies ir gautų reikiamą vitamino D3 dozę. Taip sustiprėjęs organizmas geriau atlaiko bakterijų ir virusų atakas.
Kaip sustiprinti imunitetą?
Žiemą žmogaus organizmas yra ypač pažeidžiamas infekcijų. Nacionalinės mokslų akademijos žurnalo „Proceedings of the National Academy of Sciences“ tyrimo duomenimis, rinovirusai, sukeliantys 50 proc. peršalimo ligų, žiemą ypač dauginasi, o tai skatina infekcijų skaičiaus didėjimą. Kaip nuo to apsisaugoti?
Stiprindami organizmo imunitetą. Tai savo ruožtu galima pasiekti užtikrinant tinkamą mitybą ir mikroelementų papildymą.
Mitybos patarimai
Du iššūkiai, kuriuos reikia išspręsti galvojant apie mitybą žiemą – aprūpinti organizmą pakankamu energijos kiekiu, kad jis galėtų palaikyti pastovią kūno temperatūrą, ir stiprinti imunitetą. Taigi ką turėtumėte valgyti šiuo metų laiku? Patarimai gerai sveikatai:
- Daržovės ir vaisiai
Tai vertingi vitaminų ir mineralų šaltiniai, kurie stiprina organizmo imuninę sistemą, saugo jį nuo bakterijų ir virusų. Be kita ko, žiemos valgiaraštyje neturėtų trūkti pomidorų, raudonųjų paprikų, brokolių, briuselinių kopūstų ar apelsinų. Jie suteikia organizmui daug vitaminų A, C ir E, kurie palaiko imunitetą.
- Liesa mėsa
Tai daugiausia paukštiena ir žuvis, taip pat tam tikrų rūšių jautiena ir kiauliena. Liesa mėsa yra pagrindinis baltymų šaltinis – pagrindinė organizmo struktūrų sudedamoji dalis, kuri apsaugo organizmo ląsteles nuo pažeidimų ir leidžia joms atsistatyti.
- Pieno produktai
Turi daug geležies, kurios trūkumas gali sukelti ne tik mažakraujystę, bet ir susilpninti imunitetą. Todėl žiemą ypač svarbu pasirūpinti pakankamu šio komponento kiekiu valgant sūrį ir kiaušinius.