Vaikų kalbos sutrikimai yra rimta logopedinė, o kartais ir neurologinė bei psichologinė problema. Ankstyvas jų atpažinimas ir gydymas yra svarbus tinkamam vaiko vystymuisi ir jo socialiniam funkcionavimui (pvz., bendraamžių grupėje). Vaikų kalbos sutrikimų priežastys gali būti įvairios: kartais jie atsiranda dėl neteisingos kalbos aparato anatomijos (pvz., gomurio skilimas), kartais dėl neurologinių problemų (pvz., autizmo spektro sutrikimai). Kas yra vaikų kalbos sutrikimai? Kaip juos anksti diagnozuoti ir gydyti?
Vaikų kalbos sutrikimai – kas tai?
Vaikų kalbos sutrikimai yra bendras ir viską apimantis terminas, apimantis įvairius su kalba susijusius sunkumus, įskaitant, bet neapsiribojant, kalbos raidos sutrikimus (dėl anatominių priežasčių, pvz., gomurio skilimo) ir kalbos defektus, kurie paprastai pasireiškia vaikams ankstyvame amžiuje. Kalbos sutrikimai trukdo verbaliniam bendravimui ir gali sukelti didelį vaiko nusivylimą bei sumažinti jo savivertę. Jie paprastai pastebimi tarp dvejų ir trejų metų amžiaus, kai vaikas turėtų gebėti bendrauti dviejų žodžių frazėmis ar net ištisais sakiniais.
Vaikų kalbos sutrikimų atpažinimas ir diagnostika
Priešingai nei manote, vaikų, ypač mažų vaikų, kalbos sutrikimų diagnozavimas nėra paprasta užduotis. Todėl, jei nesate tikri, ar jūsų vaiko kalbos raida normali, turėtumėte pasikonsultuoti su logopedu arba neurologu. Kuo anksčiau diagnozuojamas vaiko kalbos sutrikimas, tuo didesnė tikimybė pašalinti problemą arba pradėti logopedinę procedūrą, kad pagerėtų vaiko gyvenimo kokybė. Verta prisiminti, kad kalba yra bendravimo pagrindas, todėl vaikų kalbos sutrikimai gali lemti sumažėjusią savivertę, bendravimo su bendraamžiais problemas ar net depresiją.
Diagnozuojant vaikų kalbos sutrikimus svarbus vaidmuo tenka logopedui, neurologui, taip pat LOR specialistui. Mažyliui, turinčiam kalbos sutrikimų, turėtų būti atliktas išsamus diagnostikos procesas, kad būtų galima atpažinti verbalinio bendravimo sunkumų priežastį.
Vaikų kalbos sutrikimų gydymas
Dėl kalbos sutrikimų turinčio vaiko gydymo sprendžiama individualiai, konsultuojantis su logopedu, neurologu ir LOR specialistu (jei reikia). Kartais prireikia psichologo ar net psichiatro pagalbos (pvz., esant emociniams kalbos sutrikimams). Jei įmanoma, taikomas priežastinis kalbos sutrikimo gydymas, pavyzdžiui, klausos gerinimas (pvz., pritaikant klausos aparatą) arba lūpos ir gomurio skilimo operacija.
Jei priežastinis vaiko kalbos sutrikimo gydymas neįmanomas, tuomet pagrindas yra logopedinis gydymas, kuris parenkamas individualiai. Tai, be kita ko, apima kasdienius kalbos pratimus (prižiūrint logopedui, tėvams ir mokyklos ar darželio mokytojams).