Home > Vaiko sveikata > Kas yra aba terapeutai?

Kas yra aba terapeutai?

Jei jūsų vaikui diagnozuotas toks spektro sutrikimas kaip autizmas, jūsų pediatras galėjo pasiūlyti terapiją, vadinamą taikomąja elgesio analize. Kartais ji vadinama ABA terapija ir yra skirta padėti spektro vaikams ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius.

Taikomoji elgesio analizė yra tarpasmeninės terapijos rūšis, kai žmogus dirba asmeniškai su gydytoju. Taikomosios elgesio analizės tikslas – gerinti socialinius įgūdžius taikant intervencijas, kurios grindžiamos mokymosi teorijos principais.

Kas yra ABA terapeutas?

Kas yra ABA terapeutas? Šie specialistai yra licencijuoti klinikiniai terapeutai, kurie papildomai mokėsi ABA principų ir metodų.

ABA terapeutai savo darbą grindžia moksliniais principais apie tai, kaip žmonės mokosi ir elgiasi, ir taiko tokias strategijas kaip teigiamas paskatinimas, kad padėtų savo pacientams pakeisti jų elgesio būdus. Pagrindinis terapeuto vaidmuo – pirmiausia įvertinti paciento įpročius ir elgesio modelius, o paskui padėti įgyvendinti planus, kaip pasiekti teigiamų pokyčių asmeniniame, profesiniame, akademiniame ir socialiniame gyvenime.

Nuo ko priklauso ABA terapija kaina ir plačiau apie šių specialistų veiklą: http://www.manomedicina.lt/2021/01/genetiniai-sutrikimai/aba-terapeutai-ka-reikia-zinoti-apie-siu-specialistu-veikla/.

Kokius sutrikimus gydo ABA terapeutai?

Kaip ir kitos terapijos rūšys, ABA grindžiama koncepcija, kad asmenys išmoksta elgesio iš aplinkos. Skirtingai nuo psichoanalitinės, humanistinės ir kitų įžvalgomis pagrįstų terapijų, ABA ir kitos elgesio terapijos grindžiamos veiksmais: nauju mokymusi siekiama pakeisti paciento elgesio problemas ar būsenas.

ABA pagalbos paslaugos skatina socialinius įgūdžius, skaitymą ir kitą akademinę veiklą, punktualumą, higieną, namų ruošą ir pagrindines darbo pareigas. Terapeutai:

  • gydo vaikus ir suaugusiuosius, sergančius autizmu ir susijusiais raidos sutrikimais;
  • padeda senjorams susidoroti su sumažėjusiais ar pakitusiais fiziniais ir protiniais gebėjimais;
  • moko įveikos įgūdžių žmones, turinčius lėtinių psichikos ar fizinės sveikatos sutrikimų;
  • padeda pacientams sumažinti probleminį elgesį.

 

ABA terapijos  poveikis sveikatai

Taikomoji elgesio analizė padeda įvairių sutrikimų turintiems žmonėms prisitaikyti prie socialinių scenarijų, kurių jie gali nesuprasti.

  • Kai žmogus, kuriam taikoma ABA terapija, teisingai atlieka užduotį arba pasiekia tikslinį elgesį, yra apdovanojamas. Tyrimai rodo, kad kai po elgesio žmogus gauna ką nors asmeniškai vertingo, jis yra labiau linkęs pakartoti elgesį. Ilgainiui taikomoji elgesio analizė padeda įskiepyti vaikui tą pageidaujamą elgesį.

 

  • Elgesys ir pasekmės. Už gerą elgesį yra atlyginama, o už neigiamą elgesį – neskatinama. Taikomoji elgesio analizė padeda žmogui suprasti ryšį tarp to, kas vyksta prieš ir po elgesio.

Pavyzdžiui, jei terapeutas paprašo vaiko sutvarkyti žaislus, jūsų vaikas reaguoja vienu iš dviejų būdų. Jei jis pradeda valyti žaislus, elgesys yra apdovanojamas (teigiama pasekmė). Jei jis rėkia, kelia pykčio priepuolį arba atsisako, elgesys sulaukia neigiamos pasekmės.

Į neigiamą elgesį terapeutai dažnai nereaguoja. Kol jūsų vaikas nenustoja arba neparodo noro bendradarbiauti vykdydamas komandą, atlygis neskiriamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *