Home > Mamos sveikata > Psoriazė – kas tai, ką reikia žinoti?

Psoriazė – kas tai, ką reikia žinoti?

Kas yra psoriazė?

Psoriazė yra lėtinė autoimuninė būklė, sukelianti greitą odos ląstelių kaupimąsi. Šis ląstelių kaupimasis sukelia odos paviršiaus pleiskanojimą.

Šiai ligai yra būdingi bėrimai su uždegimu ir paraudimu aplink. Oda dažnai atrodo lyg padengta žvynais, kuriuos niežti, o kartais ir skauda. Nukasius šiuos bėrimus lieka raudonos dėmės.

Žvynelinė yra pagreitinto odos proceso gamybos rezultatas. Paprastai odos ląstelės auga giliai odoje ir lėtai kyla į paviršių. Galų gale jos nukrenta. Tipiškas odos ląstelių gyvenimo ciklas yra vienas mėnuo.

Kokie yra pagrindiniai psoriazės simptomai?

Psoriazės simptomai kiekvienam žmogui skiriasi ir priklauso nuo psoriazės tipo. Žvynelinės sritys gali būti labai mažos, tik kelios dėmelės ant galvos ar alkūnių arba didelės – padengiančios didžiąją kūno dalį.

Dažniausi psoriazės simptomai yra šie:
• Raudoni, iškilę lopai ant odos;
• Oda lyg „padengta žvynais“;
• Į visumą susiliejantys, plintantys bėrimai;
• Odos sausumas, ko pasekoje oda dažnai įtrūksta ir kraujuoja;
• Skausmas ir deginimo pojūtis aplink bėrimus;
• Stori, duobėti nagai;
• Skausmingi, patinę sąnariai.

Ar psoriazė yra užkrečiama?

Žvynelinė nėra užkrečiama. Palietus psoriazinį pažeidimą, kitam asmeniui liga nepasireikš.

Kas sukelia psoriazę?

Nėra visiškai aišku, kas sukelia šios būklės atsiradimą. Tačiau dešimtmečius trukusių tyrimų dėka gydytojai turi bendrą idėją apimančią du pagrindinius psoriazės atsiradimo veiksnius: genetiką ir imuninę sistemą.

Imuninė sistema
Psoriazė yra autoimuninė būklė. Psoriazės atveju baltosios kraujo ląstelės, žinomos kaip T ląstelės per klaidą atakuoja odos ląsteles. Tipiškame žmogaus kūne baltieji kraujo kūneliai yra dislokuoti , siekiant užpulti ir sunaikinti įsiveržiančias bakterijas ir kovoti su infekcijomis. Pagreitėjusi odos ląstelių gamybą sukelia naujų vystymąsi per greitai. Dėl to atsiranda bėrimai ant odos.

Genetika
Kai kurie žmonės paveldi genus, dėl kurių jiems dažniau išsivysto psoriazė. Jei šeimoje yra narys, turintys odos ligą, rizika susirgti žvyneline yra šiek tiek didesnė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *